Deniz Feneri'nin Işığı Gecikmeyle Karardı

2009-05-04 20:06:00

Vurgun dosyasında adı geçen şirketler yok oldu
Deniz Feneri e.V davası kapsamında Alman savcı, 20 Ocak 2009 tarihinde Türkiye’deki 12 şirketin Türk makamlarınca basılması talebinde bulundu. Bu talebin üzerinden 3 aydan fazla süre geçti, ancak Türkiye’de herhangi bir işlem yapılmadı. Yapılan araştırmada şirketlerin hiçbiri yerinde bulunamadı.

16.9 milyon euro Türkiye’ye gitti
Almanya’da bağış olarak toplanan paralardan 16.9 milyonunun Türkiye’ye gönderildiğini tespit eden Alman savcılar, bu paraları sorunca dernek Türkiye’deki 12 şirketin adını, adresini verip bu şirketlerden yardım malzemesi satın aldıklarını öne sürmüş, faturalarla da bu savlarını kanıtlamaya çalışmışlardı. Bu iddiaları inandırıcı bulmayan Alman yetkililer 20 Ocak 2009’da Türkiye’den bu şirketlere baskın düzenlenerek elde edilen belgelerin kendileriyle paylaşılmasını talep etti. İşte sonuç...

BASILACAK ŞİRKETLERİN YERİNDE YELLER ESİYOR!
Derneğin yoksullara ‘Prada kot aldığı’ Aktif taşınmış!
ŞİRKET ADI: Aktif Barter A.Ş.
İDDİANAMEDE YAZAN: Sanıkların bazıları bu şirketin ortakları arasında. Deniz Feneri e.V, Alman savcılara Aktif Barter’dan yoksullara yardım eşyaları aldıklarını söylemiş ve naylon faturaları göstermişti. Faturalarda tanınmış marka ürünleri var. Örneğin Prada- Jeans gibi!
ALMAN SAVCININ BİLDİRDİĞİ ADRES: Nişanca Mahallesi, Eyüp Bulvarı No:40 Eyüp-İstanbul
SON DURUM: 7 Şubat 2008 tarihinde şirketin adresi değişti ve Eyüp Kar İş Merkezi Defterdar Mahallesi Ortakçılar Caddesi No: 80/53 adresine taşındı. Bu taşınma ile Aktif Barter, Kanal 7 televizyonu ile komşu oldu.
329 ton salça ve peynir alınan Martemsan sırra kadem bastı!
ŞİRKET ADI: Martemsan
İDDİANAMEDE YAZAN: Deniz Feneri e.V, 16.9 milyon euro’nun bir kısmıyla Martemsan adlı şirketten yardım eşyası alındığını iddia etmişti. Ancak Alman savcılar bu iddiaları inandırıcı bulmadı. Gerekçeleri ise şöyleydi: “Faturalardaki eşya miktarı 329 ton olarak verilmekte ve bu eşyalar 17 gün içinde 6 kez teslim edilmiş. 2007 yılından evvel Türkiye’de kamyonların yükleri toplam olarak 40 tondan fazla olamıyordu. Bütün faturalar ve keş makbuzlarda, Süleymaniye Mahallesi’nin Muhtarı Cuma Karadağ’ın mührü vardır. Bu mührün anlamı bir türlü anlaşılamamaktadır.” Muhtar Karadağ ise, “Ben bir kutu salça bile görmedim bu işte büyük sahtekarlık var” diye konuşuyor.

ALMAN SAVCININ BİLDİRDİĞİ ADRES: Martemsan Gıda Temizlik LTD ŞTİ, Seyrantepe İ. Karaoğlanoğlu Cad. İspar İşmerkezi No: 322
SON DURUM: Martemsan şirketi, İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre 27 Ocak 1997 yılında 5 bin TL sermaye ile kurulmuş. Gökmen Aşçı ve Serdar Çelik ortakları. İTO kayıtlarına göre şirket hala faal. Ancak adresine gidildiğinde İspar İş Merkezi’nin 322 nolu bürosunda BAF İnşaat Harita LTD ŞTİ faaliyet gösteriyor.

Salçacıyla aynı faturaları kesen Birlik ortada yok
ŞİRKET ADI: Birlik Tekstil İş Makineleri
İDDİANAMADE YAZAN: Deniz Feneri e.V’nin yoksullara dağıtmak üzere yardım eşyası satın aldığını söylediği şirketlerden biri de Birlik tekstil A.Ş... Ancak Alman savcılar bu şirketten kesilen faturaları son derece şüpheli buldu.
ALMAN SAVCININ BİLDİRDİĞİ ADRES: Telsiz mahallesi 83. Sokak No: 42/A-Zeytinburnu...
SON DURUM: Ne Ticaret Sicil Gazetesi’nde ne de İTO kayıtlarında böyle bir şirket kayıtlı. Söz konusu adreste yok.

Koskoca gemiyi satan Haliç, kayıplara karıştı
ŞİRKET ADI: Haliç Deniz Taşımacılığı ve Turizm LTD. ŞTİ
İDDİANAMEDE YAZAN: ” Baltic Kristina ’adını taşıyan ve Letonya’da demirlemiş bir gemi, Deniz Feneri e.V’nin parasıyla satın alındı.
ALMAN SAVCININ BİLDİRDİĞİ ADRES: Eyüp Bulvarı No: 40. Eyüp-İstanbul
SON DURUM: Haliç Denizcilik, Mehmet Gürhan’ın Almanya’da hapishanedeyken hisselerini sahte belge ile Zekeriya Karaman’a devretmesiyle gündeme gelmişti. Bina bomboş.

Sanıkların ortağı olduğu Beyaz, farklı adreste
ŞİRKET ADI: Beyaz Holding
İDDİANAMEYEDE YAZAN: Davada yargılanan Mehmet Gürhan ile İsmail Karahan’ın, yine davada sıkça adı geçen ve Türkiye sorumluları olarak gösterilen Zekeriya Karaman’la ortak olduğu Beyaz Holding, yardım paralarının Türkiye’ye aktarılmasında en önemli aktörlerden biri olarak gösteriliyor. Şirketin diğer iki ortağı ise RTÜK Başkanı Zahid Akman ve Mustafa Çelik. İddianamede yine aynı 5 isim tarafından lmanya’da kurulan Weiss (Almanca’da beyaz) GmbH şirketinin sermayesinin 2003 yılında yardım paralarıyla 500 bin euro artırıldığı öne sürülüyor.

ALMAN SAVCININ BİLDİRDİĞİ ADRES: Eyüp Bulvarı No: 40. Eyüp- İstanbul
SON DURUM: Alman savcının bildirdiği bilgiye göre adres Beyaz Holding; Aktif Barter, Haliç Denizcilik ile aynı yerde faaliyet gösteriyor. Ancak Ticaret Sicil Gazetesi’nde bilgiye göre 5 Mart 2009 tarihinde Beyaz Holding buradan taşınarak Fatih Halıcılar Caddesi No:100 adresine taşındı.

Ev ve işyeri aranabilir
Hakkında soruşturma açılması, yasa değişikliğiyle “Başbakanlık izni” ne bağlanan RTÜK Başkanı Zahid Akman’ın ifadesi alınabilecek. Akman’a yönelik suçlamaların RTÜK’teki göreviyle ilgili olmaması ve RTÜK başkanlığı öncesi dönemi ilgilendirmesi nedeniyle, Ankara Başsavcılığı’nın talebi halinde, Akman’ın ifadesinin alınması, ev ve işyerinin aranması mümkün olabilecek. Akman hakkında ayrıca, Frankfurt’ta üyelerini dolandıran OFWG e.G adlı bir kooperatifteki yöneticiliği dolayısıyla soruşturma yürütülüyor.

0
0
0
Yorum Yaz